Blog

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

 

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Udzielanie kredytów to jedna z usług finansowych, które świadczą banki. Oferta kredytów bankowych jest bardzo bogata. Wśród nich są kredyty konsolidacyjne.

 

Wiele osób, które słyszało coś niecoś o kredytach konsolidacyjnych jest przekonana, że są to jedynie kredyty przypisane do kredytów hipotecznych. Tak jednak nie jest. Kredyt konsolidacyjny to propozycja skierowana do osób, które mają kilka pożyczek gotówkowych przyznanych bez zabezpieczenia. Kredyt konsolidacyjny daje możliwość, aby przenieść je do jednego banku.

 

Konsolidacja kredytu oznacza, że okres spłaty zostanie wydłużony. Minusem konsolidacji jest więc wyższy całkowity koszt spłaty kredytu. Z drugiej jednak strony za plus takiego rozwiązania należy uznać niższą miesięczną rat, którą z pewnością łatwiej będzie spłacić.

 

Osoby, które terminowo spłacały raty swoich różnych kredytów (gotówkowych, samochodowych, na karcie kredytowej) po sprawdzeniu historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej nie powinny mieć trudności z uzyskaniem kredytu konsolidacyjnego. Od tych osób bank, w którym wystąpią o konsolidację zadłużenie raczej także nie będzie wymagał dodatkowych dokumentów.

 

Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego nie oznacza, że posiadane długi w kilku bankach zostaną zmniejszone. Nadal ich wysokość będzie taka sama, ale ich spłatą zajmie się bank, który zdecydował się na konsolidację zadłużenia. W praktyce oznacza to, że będziemy mieć kolejny kredyt, którego spłata będzie jednak trwała dłużej, a warunki spłaty będą bardziej korzystne. Raty będą więc stanowiły mniejsze obciążenie.

 

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które mają kilka rodzajów pożyczek. Aby go otrzymać długi te nie mogą być przeterminowane. W przypadku długów przeterminowanych szanse na to, że bank zdecyduje się udzielić kredytu konsolidacyjnego są niewielkie.

 

W zależności od zdolności kredytowej, ale też od sumy konsolidowanych zadłużeń zależy o jaki rodzaj kredytu konsolidacyjnego można się ubiegać. Klient ma możliwość złożenia wniosku o kredyt konsolidacyjny gotówkowy lub hipoteczny.